Skontaktuj się z nami
tel. +48 512 461 611
e-mail: kontakt@atut-piaseczno.pl

Okucia okienne – czym są, rodzaje

Okucia okienne, choć poświęcamy im mniej uwagi niż materiałowi i kolorowi ram czy pakietom szybowym, są ważnym elementem całej okiennej konstrukcji. Wpływają na wygodę korzystania z okien, ale też bezpieczeństwo i wygląd. Dowiedz się więcej na ich temat, zwłaszcza gdy stoisz przed zakupem nowych okien.

Czym są okucia okienne?

Okucia okienne to wszystkie elementy mechaniczne i metalowe, które są używane do montażu, otwierania, zamykania oraz zabezpieczania okien. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania okien, a jakość ich wykonania ma wpływ na Twoje codzienne doświadczenia związane z obsługą stolarki otworowej. W skład okuć okiennych wchodzą:

  • zawiasy,
  • klamki,
  • zamki,
  • zaczepy,
  • rygle.

Rodzaje okuć okiennych

Istnieje wiele rodzajów okuć okiennych, które można podzielić na kilka głównych kategorii w zależności od ich funkcji i zastosowania:

okucia okienne

Zawiasy okienne

Zawiasy to podstawowy element każdego okna, umożliwiający jego otwieranie i zamykanie. Wyróżniamy kilka rodzajów zawiasów, w tym zawiasy boczne, górne, dolne oraz ukryte. Te ostatnie są montowane wewnątrz ramy, dzięki czemu wygląda ona minimalistycznie.

Klamki okienne

Klamki są istotnym elementem konstrukcji okiennych, bo bez nich nie bylibyśmy w stanie otwierać i domykać okien. Ważne jest, aby miały ergonomiczny, wygodny w obsłudze kształt i zapewniały płynne działanie. Możemy zdecydować się przy tym na klamki klasyczne i stylizowane, a pod względem wyposażenia na klamki z zamkiem, czy przyciskiem. Są one zalecane do mieszkań na wyższych piętrach, zwłaszcza tam, gdzie mieszkają dzieci.

Mechanizmy zamykające

Mechanizmy zamykające to różnego rodzaju zamki i rygle, które zapewniają bezpieczne zamknięcie okna. Muszą być solidne bo determinuje to, w jak dużym stopniu chronią dom przed włamaniem czy przeciągami. Współcześnie występujące mechanizmy to podstawowe zamki kluczowe, ale coraz częściej też rygle obrotowe czy automaty.

Okucia antywłamaniowe

Obecnie, coraz większą wagę przykłada się do bezpieczeństwa, dlatego na rynku dostępne są specjalne okucia antywłamaniowe. Do najważniejszych z nich należą:

Akcesoria dodatkowe

Do okuć okiennych zaliczamy również różnego rodzaju akcesoria dodatkowe, które poprawiają komfort użytkowania okien. Są to m.in. hamulce okienne, ograniczniki otwarcia oraz uszczelki, które pozwalają na skuteczną likwidację mostków termicznych.

Materiały używane do produkcji okuć okiennych

Okucia okienne mogą być wykonane z różnych materiałów, które wpływają na ich trwałość, wygląd i funkcjonalność. Najczęściej stosowane, bo najlepsze są stal nierdzewna i aluminium. Lekkie i odporne na wilgoć sprawdzą się przez lata. Inne opcje to mosiądz i plastik.