Skontaktuj się z nami
tel. +48 512 461 611
e-mail: kontakt@atut-piaseczno.pl

Okna PCV, aluminiowe czy drewniane?

Wybór odpowiednich okien do domu czy mieszkania jest decyzją na wiele lat. Wpłynie na to, jak będzie ostatecznie wyglądać nieruchomość, czy będzie dobrze izolowana przed chłodem i hałasem, wreszcie, czy Ty i Twoi bliscy będziecie się w niej czuli bezpiecznie. Na rynku znajdziesz trzy główne grupy okien z podziałem na materiały wykonania – PCV, aluminiowe oraz drewniane. Które są najlepsze? Nie damy Ci jednej odpowiedzi, ale szereg wskazówek, które finalnie pomogą w decyzji.

Okna PCV – tworzywo sztuczne ma wiele zalet

Okna PCV, czyli wykonane z tworzywa sztucznego, są znane ze swojej dobrej izolacji termicznej. Dzięki wielokomorowym profilom, okna te pomagają utrzymać ciepło w pomieszczeniach zimą i chłód latem. Dostępność kilku pakietów szybowych, jak również sposobów i stylów wykończenia ram sprawia, że są one popularnym wyborem do domów czy mieszkań.

Okna PCV są bardzo łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają malowania ani lakierowania, a ich powierzchnia jest odporna na warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia.

różne rodzaje okien

Okna aluminiowe – elegancja w nowoczesnym wydaniu

Okna aluminiowe w ostatnich latach wyrastają na mocnych konkurentów stolarki z drewna czy PCV. Są niezwykle trwałe i odporne na korozję, bo aluminium jest materiałem, który nie ulega deformacji pod wpływem wilgoci ani zmian temperatury. To sprawia, że okna aluminiowe mogą służyć przez wiele lat, zachowując swój nowoczesny, elegancki wygląd, który pasuje do współczesnych projektów architektonicznych. Są dostępne w szerokiej gamie

Okna drewniane – ponadczasowa klasyka i styl

Okna drewniane są cenione za swój naturalny wygląd i ciepło, które wnoszą do wnętrz – dosłownie i w przenośni. Drewno doskonale izoluje od chłodu, zapewniając utrzymanie w środku temperatur na stabilnym poziomie. Podobnie radzi sobie z hałasami, tłumiąc je po części (tutaj też dużo zależy od pakietów szybowych). Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że drewno to materiał ekologiczny, znacznie łatwiejszy w utylizacji niż plastik czy aluminium.

Wybór odpowiednich okien – która stolarka jest najlepsza?

Wybór pomiędzy oknami PCV, aluminiowymi a drewnianymi zależy głównie od Twojej wizji architektonicznej. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób decyzyjna jest cena. A tutaj można zauważyć sporą rozbieżność między poszczególnymi wariantami okien – między PCV a aluminium czy drewnem nawet kilka tysięcy złotych. Przy większych inwestycjach, np. remoncie mieszkania czy wykańczaniu domu, sumy te robią wrażenie.

Patrząc pod kątem efektywności energetycznej, pamiętaj, że liczy się nie tylko materiał, z którego wykonane są ramy, ale też ich wypełnienie, czyli szyby. Dopiero odpowiednia konfiguracja tego zestawu sprawi, że będziesz mógł mówić o wysokim współczynniku izolacyjności. Przy tym dzisiaj te normy są już dość mocno wyśrubowane, więc producenci wszystkich typów okien muszą się do nich dostosować.

Zastanów się jeszcze nad tym, ile czasu i chęci masz na dbanie o okna. Jeśli chcesz ograniczyć dbanie o nie do minimum, zrezygnuj z drewna, a postaw na aluminium. PCV z kolei będzie najtańszą opcją, co może przekonać osoby z ograniczonym budżetem.