Skontaktuj się z nami
tel. +48 512 461 611
e-mail: kontakt@atut-piaseczno.pl

Jak poprawnie zmierzyć drzwi?

Jeśli zamawiasz drzwi, a w ramach oferty nie ma usługi pomiaru, jest to zadanie, które spoczywa na Tobie. Pozornie nie wydaje się trudne, jednak w praktyce może nastręczyć pewnych kłopotów. Jakiekolwiek odstępstwa czy błędy mogą mieć fatalne skutki. Nie chcesz otrzymać drzwi, które nie będą idealnie dopasowane do ościeżnicy? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami!

Narzędzia potrzebne do pomiaru drzwi

Zanim przystąpisz do mierzenia drzwi, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia. Nie są one bardzo zaawansowane ani tym bardziej skomplikowane w obsłudze. Znacznie ułatwią Ci jednak pomiary, a potem przydadzą się też w innych pracach związanych z majsterkowaniem:

  • miara taśmowa,
  • poziomica,
  • kątownik,
  • notes i długopis.

Proces pomiaru możesz dodatkowo nagrać albo zrobić zdjęcia, żeby dokładnie wszystko udokumentować i łatwiej zapamiętać.

mężczyzna mierzy drzwi

Jak zmierzyć szerokość drzwi?

Pomiary zacznij od ustalenia, jaka powinna być szerokość drzwi. Podpowiadamy –standardowy i najpopularniejszy rozmiar drzwi to 80 cm, optymalny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Rzadziej stosuje się drzwi węższe (głównie wewnątrz) albo szersze powyżej 100 cm (zazwyczaj jako reprezentacyjne drzwi wejściowe).

Pomiar szerokości drzwi wykonuje się w trzech miejscach:

Pojawiły się różnice w wymiarach? Zazwyczaj świadczy to o nierównych ścianach. Zanotuj najmniejszy wymiar – to on będzie decydował o szerokości drzwi. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z dostawcą lub monterem stolarki otworowej.

Jak zmierzyć wysokość drzwi?

Kolejnym krokiem jest pomiar wysokości otworu drzwiowego. Tu również nie ma skomplikowanych czynności do wykonania, wystarczy posłużyć się metrem lub miarką. Podobnie, jak poprzednio, zmierz otwór w trzech miejscach – na środku, po lewej lub po prawej.

Zmierz głębokość ościeżnicy

Głębokość ościeżnicy to kolejny ważny wymiar, który musisz uwzględnić, zwłaszcza jeśli wymieniasz całe drzwi wraz z tym elementem konstrukcyjnym. Wykonaj ten pomiar w dwóch krokach.

  1. Zmierz grubość ściany – sprawdź głębokość ściany w kilku miejscach, zwracając uwagę na wszelkie nierówności.
  2. Uwzględnij listwy wykończeniowe – jeśli planujesz zamontować nowe listwy wykończeniowe, uwzględnij ich grubość w swoich pomiarach.

Inne elementy wymagające sprawdzenia

Pomiar drzwi zewnętrznych wymaga dodatkowej uwagi, ponieważ muszą one być szczelne i dobrze dopasowane, aby zapobiec utracie ciepła przez mostki termiczne i zapewnić bezpieczeństwo.

Chociaż samodzielne mierzenie drzwi może zaoszczędzić czas i pieniądze, warto skonsultować się z profesjonalistą, zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych instalacji. Fachowiec może pomóc w dokładnych pomiarach, doborze drzwi i ich zamontowaniu.