Skontaktuj się z nami
tel. +48 512 461 611
e-mail: kontakt@atut-piaseczno.pl

Jak dobrać kolor drzwi do mieszkania?

Wybór drzwi do mieszkania dla wielu osób sprowadza się głównie do rozważań na temat kolorów. Odcień drzwi owszem, jest ważny, choć zdecydowanie nie najistotniejszy. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak znaleźć równowagę między designem a funkcjonalnością.

Wybór koloru i stylu drzwi – co uwzględnić?

Wybierając drzwi do mieszkania, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Drzwi powinny być dopasowane do stylu całego mieszkania. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się drzwi o prostych liniach i minimalistycznym designie. Z kolei w klasycznych aranżacjach lepiej prezentować się będą drzwi z dekoracyjnymi elementami.

Jednak trzeba pamiętać, że drzwi mogą mieć klasyczną, otwieraną konstrukcję lub przesuwną czy harmonijkową, która oszczędza miejsce. Czy muszą dobrze wygłuszać pomieszczenia? Od odpowiedzi na to pytanie, zależy wybór wypełnienia drzwi oraz materiału wykonania. Do wyboru są drzwi z drewna, MDF, szkła, metalu.

Na pewno decyzję uzależnij też od swojego budżetu, jaki przewidziałeś na tę inwestycję. Wreszcie kolor i akcesoria, tj., klamki, zawiasy, listwy i progi. Jak to wszystko zgrać?

kolorowe drzwi

Różne kolory drzwi – zestawienie modnych odcieni

Białe drzwi

Białe drzwi są uniwersalne i pasują do niemal każdego wnętrza. Wprowadzają do pomieszczenia świeżość i lekkość, doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, stylu glamour. Białe drzwi są ładne, choć bywają dość wymagające w utrzymaniu (widać na nich brud).

Drewniane drzwi w naturalnych odcieniach

Drzwi w naturalnych odcieniach drewna, takie jak dąb, orzech czy mahoń, wprowadzają do wnętrza ciepło i przytulność. Są doskonałym wyborem do klasycznych, rustykalnych i skandynawskich aranżacji. Naturalne drewno dobrze komponuje się z różnymi kolorami ścian i podłóg, dodając wnętrzu elegancji.

Czarne drzwi

Czarne drzwi to odważny wybór, który może dodać pomieszczeniom nowoczesności i wyrazistości. Świetnie sprawdzają się w minimalistycznych, loftowych i industrialnych aranżacjach.

Szare drzwi

Szare drzwi są eleganckie i neutralne, dzięki czemu pasują do wielu stylów wnętrzarskich. Występują w kilku odcieniach, a ciekawą opcją są drzwi imitujące beton.

Jak dobrać kolor drzwi do wnętrza?

Kolorystyka i styl wnętrza

Podstawową zasadą jest dopasowanie koloru drzwi do kolorystyki i stylu wnętrza. W nowoczesnych aranżacjach świetnie sprawdzą się drzwi w neutralnych kolorach, takich jak biel, szarość czy czerń. W klasycznych wnętrzach lepiej prezentować będą się drzwi w ciepłych odcieniach drewna, takich jak dąb, orzech czy mahoń.

Warto przy tym pamiętać, że ciemne drzwi mogą optycznie pomniejszać pomieszczenie, podczas gdy jasne drzwi dodają przestrzeni lekkości i świeżości.

Kontrast czy harmonia?

Decydując się na drzwi w kolorze kontrastującym z resztą wnętrza, warto postawić na odważne, wyraziste barwy. Czarne drzwi w białym wnętrzu, czerwone w nowoczesnym salonie czy granatowe w minimalistycznej kuchni mogą stać się ciekawym elementem dekoracyjnym. Z kolei drzwi w kolorze harmonizującym z otoczeniem, na przykład odcienie beżu, szarości czy bieli, sprawią, że wnętrze będzie wyglądać spokojnie i elegancko. W tym wariancie można jeszcze pomyśleć o konstrukcji bezprzylgowej.