Skontaktuj się z nami
tel. +48 512 461 611
e-mail: kontakt@atut-piaseczno.pl

Drzwi drewniane czy metalowe?

Stoisz przed zakupem drzwi i zastanawiasz się, który typ stolarki, materiał, okaże się lepszy? Dwa najpopularniejsze tworzywa konstrukcyjne używane do produkcji drzwi to drewno i metal. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, które można rozważać pod kątem stopnia izolacji akustycznej i termicznej, estetyki czy bezpieczeństwa. Co wybrać, biorąc powyższe pod uwagę?

Drzwi drewniane – ponadczasowa klasyka i doskonała jakość

Drewno jest materiałem naturalnym, który podkreśla sielski, przytulny wygląd domu. To element łączący budynek z otoczeniem, niesamowicie ponadczasowy i niewychodzący z mody. Drzwi drewniane są dostępne w wielu rodzajach drewna, takich jak dąb, sosna, mahoń, czy orzech, co pozwala na dopasowanie ich do różnych stylów architektonicznych – od klasycznego po nowoczesny. Dodatkowo, drewno można łatwo malować i bejcować, co daje niemal nieograniczone możliwości personalizacji.

Izolacja termiczna i akustyczna – ważny parametr drzwi

Drewno jest doskonałym izolatorem termicznym, co sprawia, że drzwi drewniane pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Dzięki temu można zredukować koszty ogrzewania zimą i klimatyzacji latem. Ponadto, drewno dobrze tłumi dźwięki, co jest istotne w kontekście komfortu akustycznego wewnątrz domu.

różne drzwi

Wymogi konserwacyjne – utrzymanie drzwi drewnianych

Drzwi drewniane są podatne na działanie wilgoci, co – teoretycznie – może prowadzić do ich deformacji, pękania i wypaczania. Aby temu zapobiec, konieczna jest regularna konserwacja, taka jak malowanie lub lakierowanie. Impregnacja wymaga czasu, jednak po naniesieniu środka zabezpieczającego przed wodą, można cieszyć się pięknem drzwi w idealnym stanie technicznym.

Drzwi metalowe – nowoczesny dodatek do wygodnych domów

Drzwi metalowe, szczególnie te wykonane ze stali lub aluminium, charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Są one mniej podatne na pęknięcia, wgniecenia i zarysowania niż drzwi drewniane. Do tej pory może były zarezerwowane dla obiektów przemysłowych czy komercyjnych, jednak od kilku lat – dosłownie – szturmują mieszkania i domy. Nic dziwnego, ponieważ metalowe drzwi są odporne na działanie ognia, a wiele modeli ma nawet właściwości antywłamaniowe. Już sama ich waga sprawia, że trudno sforsować je siłą. Na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wpływa zaawansowane zamki i systemy zabezpieczeń, jednak z powodzeniem wiele z nich można zastosować też w drzwiach drewnianych.

Łatwe w utrzymaniu drzwi metalowe

Drzwi metalowe wymagają znacznie mniej konserwacji niż drewniane. Nie trzeba ich regularnie malować ani lakierować, a ich powierzchnia jest łatwa do czyszczenia. Metal jest również odporny na działanie wilgoci i zmienne warunki atmosferyczne, co sprawia, że drzwi metalowe zazwyczaj występują jako drzwi zewnętrzne. Doskonale nadają się do użytkowania w polskim klimacie.

Mówi się o tym, że drzwi metalowe są „zimniejsze” nie drewniane, jednak absolutnie nie jest to regułą. Ostatecznie o tym, które drzwi lepiej zatrzymują ciepło świadczy m.in. ich wypełnienie (najlepiej z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej).

Które drzwi wybrać – metalowe czy drewniane?

Ostateczny wybór między drzwiami drewnianymi a metalowymi zależy od Twojego budżetu i stylu budynku. Do domów nowoczesnych w stylu minimalistycznym pasują te drugie, podczas gdy urok dworków, rezydencji i skandynawskich willi podkreślają drzwi drewniane.